Nejmilejší koncert , Brno 2018

Dne 16.6.2018  se v Brně, na náměstí Svobody, uskutečnil 27. ročník celostátní přehlídky zájmové umělecké činnosti dětí z dětských domovů „Nejmilejší koncert“. Vzhledem k tomu, že se jedná o  akci určenou na podporu  a propagaci talentu dětí z dětských domovů,  opět padla volba na otevřenou scénu.    Šťastná náhoda tomu chtěla, že jsme se dohodli s reklamní agenturou SNIP&CO, která pořádá tradiční festival ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS, že náš koncert proběhne pod jeho křídly. Nejmilejší koncert osobně zaštítili hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, primátor města Brna, Petr Vokřál a starosta městské části Brno-střed, Martin Landa. V sobotu dopoledne se do Brna sjely skupinky dětí i jednotlivců z 15 dětských domovů ze všech koutů republiky, které v rámci oblastních kol zvítězily nebo se umístily na předních místech soutěže a postoupily tak do celostátní nesoutěžní přehlídky. Program začínal v 16 hodin na náměstí Svobody, které bylo plné lidí, letadel, historických tramvají a autobusů. Na pódiu přidávala Moravanka svůj  další hit, někde v rohu se kupili lidé, kteří stáli o autogram našeho jediného kosmonauta, Vladimíra Remka. Na celý tento rumraj svítilo sluníčko a podporovalo tak skvělou atmosféru dne.           

                                                                      

 Nejmilejší koncert začal s menším zpožděním, protože známá dechová kapela se snažila nezklamat své aplaudující příznivce. V bezmála tříhodinovém maratonu se potom na pódiu vystřídalo 87 účinkujících s 29 jednotlivými vystoupeními. Tančily, zpívaly a hrály talentované děti všech věkových kategorií. Často se jednalo o vlastní tvorbu či choreografii.  Byla to pestrá směs hudby, písní různých žánrů, tance od latiny až po street dance. Publikum se skvěle bavilo a děti si svá vystoupení náramně užívaly. Z Plzně přijela děti podpořit také PaedDr. Jana Koubová, předsedkyně Federace dětských domovů ČR, pod jehož hlavičkou se Nejmilejší koncert pořádá. Pozvání přijala také paní Božena Hrazdírová, svého času ředitelka Dětského domova Uherské Hradiště, která myšlenku Nejmilejšího koncertu před mnoha lety uvedla v život a zahájila tak tradici jedinečného projektu.  Studentka JAMU, Terezka Kropíková, která koncert provázela mluveným slovem,  také na jevišti vyzvala paní Boženku  ke krátkému zavzpomínání, jak to všechno vlastně před 27 lety začalo.

Díky finanční podpoře MŠMT, Jihomoravského kraje, města Strážnice, Federace dětských domovů ČR, odboru dopravy brněnského magistrátu, Klubu přátel dětí z dětských domovů a finančních i věcných sponzorských darů od firem Inter Cars Praha, Hobžovy strážnické brambůrky, Delikomat Brno, Sítotisk Vávra Strážnice, Víno vín Strážnice, Vitis Strážnice, Tiskárna Sukupovi Strážnice, se podařilo celý projekt výborně zajistit. Děti dostaly hodnotné dárky, po městě měly dopravu zdarma a na náměstí Svobody domluveno občerstvení v McDonald´s. Nocleh a stravu zajišťovaly vysokoškolské koleje nedaleko výstaviště. Tam se také po ukončení Nejmilejšího koncertu děti přemístily a užily si koncertní vystoupení Anny K. a dalších doprovodných programů a výstav, které byly k dispozici v rámci velkého projektu  Festivalu RE:PUBLIKA ke 100. výročí založení Československé republiky. Dojmy z celého dne umocnil závěrečný ohňostroj nad Špilberkem, který ukončil celý festival, ale také naše společné setkání. Tak zase na shledanou za rok – v Ústí nad Labem !           

O. Lysá, DD Strážnice